GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Kannor med lock 3772010
nr 377 2010
Stig Lindberg
(1916-1982), Sverige
Kannor med lock, 2 st fajans. Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1940-tal, 3-delad, grönrandig glasyr (större), blå och grå bladmönstrad glasyr (mindre), signerade
Stig Lindberg, svensk formgivare och målare född 1916, död 1982.
Stig Lindberg var bland annat verksam som konstnärlig ledare på Gustavsberg 1949-1957 och 1972-1980.
måndag 31 oktober 2005
kl 16:00:01
Stig Lindberg
Läs mer om Stig Lindberg